در باره کتابخانه > معرفی کتابخانه

دانشگاه بوعلي سينا داراي 9 كتابخانه مجزا است كه عبارتند از :
1- كتابخانه مركزي 2-علوم 3- ادبيات 4- اقتصاد 5-مهندسي  6-كشاورزي 7-هنر و دامپزشكي، 8-شیمی 9-کتابخانه نهاد

 هر يك از اين كتابخانه ها در دانشكده مربوطه واقع بوده و كتب تخصصي رشته هاي موجود در دانشكده را در بر ميگيرد. كتابخانه مركزي: كتب تاريخي، فلسفه، دين و مذهب، رمان و كتابداري

كتابخانه مهندسی : كتب مهندسي مكانيك، صنايع، برق، عمران، كامپيوتر

 كتابخانه هنر و دامپزشكي: كتب مربوط به رشته هنر، معماري و باستان شناسي

كتابخانه كشاورزي: كتب كليه رشته هاي مهندسي كشاورزي و گرايشهاي مربوط به آن كتابخانه

 کتابخانه ادبيات: كتب كليه رشته هاي علوم انساني

کتابخانه اقتصاد: کتب کلیه رشته های مربوط به اقتصاد و علوم اجتماعی

كتابخانه علوم: كتب رشته هاي فيزيك، شيمي، رياضي، زيست شناسي ،زمين شناسي

 كتابخانه شیمی: كتب رشته هاي شیمی

هر كتابخانه بطور مجزا داراي سالنهايي براي مطالعه است كه دانشجويان ميتوانند با رعايت مقررات در اين سالنها به مطالعه دروس خود بپردازند. همچنين كتابخانه ها داراي مقررات امانت بوده و دانشجويان ميتوانند در چارچوب اين مقررات كتب مورد نياز خود را امانت بگيرند.

 كتابخانه مركزي كه قلب اطلاعاتي و كانون پژوهش دانشگاه محسوب مي شود در دانشگاه بوعلي سينا در طبقه زير زمين دانشكده علوم قرار گرفته است و دو سالن به هم پيوسته به مساحت حدود 700 متر مربع فضاي بخش خدمات عمومي را تشكيل مي دهد. در يكي از اين سالنها مخزن كتب فارسي و لاتين و بخش امانت و برگه دان هاي فارسي و لاتين و نيز كامپيوترها­ی اختصاص يافته براي جستجوي فهرست كتابخانه قرار دارد و در سالن ديگر بخش مرجع لاتين و فارسي برقرار است. بخش امانت مخزن كتب اماني به صورت باز اداره مي شود و حدود 120000 جلد كتاب لاتين و فارسي در آن نگهداري مي شود. اين بخش از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8-17 آماده سرويس دهي است، كتابداران در اين بخش فعاليت مي كنند و همواره آماده كمك به رفع نيازهاي اطلاعاتي شما هستند.
در حال حاضر موضوعات زير در اين بخش قابل دسترسي هستند: فلسفه ، دين و مذهب ، تاريخ ايران وجهان ، جغرافياي تاريخي، زبان و ادبيات ايران و جهان، علوم كامپيوتر، فلسفه علم
. موسيقي، سينما، علوم پزشكي و علوم كتابداري و اطلاع رساني، ساير موضوعات در كتابخانه هاي دانشكده اي وجود دارند. كتابخانه مركزي در جهت بر آوردن نيازهاي پژوهشي و سرگرمي آمادگي دارد. موجودي كتابخانه پس از فهرست شدن بر روي برگه ها منعكس مي شود كه به دو صورت برگه­دان و فهرست كامپيوتري قابل دستيابي است. در برگه دان برگه هاي عنوان، پديد آور و موضوع براي هر كتاب در برگه دان مربوطه و به ترتيب الفبايي قرار داد. اين امر سبب مي شود مراجعان بتوانند از طريق هر يك از اطلاعات فوق به موجودي كتابخانه دست يابند. مثلاً اگر مراجعي عنوان كتابي را مي دانست بايد به برگه دان عنوان كه برچسب هاي آبي به ترتيب الفباي حرف اول عنوان روي آنها قرار دارد مراحعه كند. در داخل هر كشو نيز ترتيب الفبايي بر اساس حرف دوم و سوم و ... رعايت شده است. در مورد مولف يا مترجم و موضوعات متعلق به يك كتاب مي توان به ترتيب به برگه دان هايي كه برچسب زرد‌(برگه مولف) و برچسب صورتي (موضوع) دارند مراجعه كرد و با كمك ترتيب الفبايي برگه مورد نظر را يافت. سپس رده يا كد كتاب را كه در گوشه بالاي برگه (در مورد كتب فارسي سمت راست و در مورد كتب لاتين سمت چپ) نوشته شده به طور كامل يادداشت كرده و با مراجعه به كتابدار بخش امانت آن را دريافت نمود. در برگه هاي موضوع، موضوع كتاب با رنگ قرمز در سطر اول نوشته شده است. و در برگه مولف اولين سطر نام مولف است و عنوان در هر دو مورد در سطرهاي بعدي قرار دارد. مراجعان عزيز به اين نكته توجه كنند و همراه رده كتاب، عنوان آن را نيز به كتابدار ارائه دهند تا سريعتر به كتاب مورد نظر خود برسند. در كنار برگه دان ها تعدادي كامپيوتر براي جستجوي فهرست كامپيوتري تعبيه شده است . در اين مورد بايد توجه كرد كه فهرست كامپيوتري در واقع فهرست مشترك يا فهرستگان كتابخانه هاي دانشگاه بوعلي است و مجموعه تمام كتابخانه ها را نشان مي دهد. لذا بايد در انتهاي هر برگه به دنبال محل نگهداري آن كتاب توجه كرد و با توجه به آن براي مجموعه كتابخانه در اين فهرست متعدد است و حتي با كمك يك كلمه از مشخصات كتاب مي تون آن را از طريق «فيلد آزاد» جستجو كرد. بخش مرجع بخش مرجع در كنار بخش امانت و به صورت باز اداره مي شود. فضاي مطالعه مرجع براي خواهران و برادران تعبيه شده است. ساعت كار آن 8-17 است. كتب اين بخش به امانت داده نمي شوند. سالن مطالعه علاوه بر سالن مطالعه مرجع در بخش مرجع، دو سالن مطالعه هر يك با ظرفيت حدود 120 نفر براي خواهران و برادران در طبقه همكف دانشكده علوم در اختيار دارد كه از ساعت 8 تا 20 قابل استفاده هستند. در کلیه دانشکده ها نیز سالن مطالعه پيش بينی شده است .
ساير بخش­ها علاوه بر بخش هاي فوق، بخش هاي خدمات فني، نسخ خطي، آرشيو روزنامه ها و كتابخانه ديجيتال هم وابسته به كتابخانه مركزي هستند. در بخش خدمات فني كه در ساختمان مركزي واقع گرديده فهرستنويسي متمركز فارسي و لاتين تمام كتابخانه هاي دانشگاه صورت مي گيرد و حاصل كار آنها برگه دان ها و نيز فهرست كامپيوتري است كه دسترسي به مجموعه را به سريعترين و سهل ترين وجه ممكن ميسر مي سازد.  بخش انفورماتیک و خدمات کامپیوتری نیز در ساختمان مرکزی واقع گردیده که کلیه کارهای مربوط به گرفتن backup از همه اعضای کتابخانه و کارهای مربوط به سایت کتابخانه را انجام می دهد.

 
همدان، چهارباغ شهید مصطفی احمدی روشن، دانشگاه بوعلی سینا    
 
کد پستی: 38695-65178   تلفن: +98-81-38381601-10    

پیاده سازی و اجرا توسط شرکت شبکه فراپیوند